Vezeme se na vlně optimismu. Tuzemské firmy plánují další investice

Hospodářská komora každý půlrok vydává průzkum českých firem nazvaný Komorový barometr. Z něj vyplývá, že se v Česku zlepšuje podnikatelská nálada a firmy plánují další investice do strojů, zaměstnanců a energií.

Je skvělé, že české společnosti začínají vidět investice jako cestu k překlenutí současné energetické krize. To je přesně to, co potřebujeme, protože to bude měnit naši ekonomiku ze staré a energeticky náročné na moderní. Teď je jen otázkou jakou. Optimální by bylo, kdyby se ze skladů a montoven změnila na ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou. Tady by bylo nejlepší větší zaměření na vývoj a výzkum. S vysokou přidanou hodnou bychom si mohli dovolit i vyšší mzdy a životní úroveň.

To, že rostou investice, ukazuje, že se zlepšuje nálada a očekávání v ekonomice. To je velmi důležité, protože už jen sentiment udává celý trend. Dlužno dodat, že vzrůstající optimismus nevidíme jen v české ekonomice, ale i globální ekonomice. Očekávání a výhledy se zlepšují všude a my se vezeme na celosvětové vlně.

Investice z pohledu energetické efektivnosti jsou aktuálně nejzásadnější, ale moc nás neposunou. Daleko více proto vítám investice do robotizace, ve které vidím budoucnost. Potřebovali bychom rychle tak třikrát více průmyslových robotů než dnes.

Ekonomika aktuálně trpí poklesem spotřeby domácností. Pokud se podaří výrazně zvýšit investice, podaří se pokles poptávky kompenzovat a ekonomika díky tomu nemusí utrpět velkou recesi, ale naopak přejde ve stagnaci. To je úspěch, protože ekonomice s vysokou inflací se daleko lépe pomáhá, pokud stagnuje, než pokud klesá.

Podle posledních dat se ekonomice současnou krizi daří zvládat překvapivě dobře. Nedostatek ruských energií nás nedostal na kolena, jak mnozí předpokládali. Situaci jsme ustáli a mnohými avizovaná vysoká nezaměstnanost se nedostavila.

Mohlo by vás zajímat

prumysl pikora

Co nám dneska řekli z Českého statistického úřadu? Průmyslová produkce v říjnu 2023 vzrostla o 1,9 % oproti minulému roku. …

stavka skoly pikora

Máme za sebou stávku škol. Mnoho lidí za mnou chodí a ptá se, jak tomu mají rozumět. Připravil jsem proto …

pikora mzdy

Podle dnes zveřejněné statistiky vzrostla ve 3. čtvrtletí 2023 průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 %. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo …