Jak si vede trh s firemními dluhopisy? Nová emise dceřiné společnosti CEE Real Estate

Vladimír Pikora v rámci projektu Srovnávač dluhopisů detailně analyzuje meziměsíční změny v základních sledovaných parametrech jako jsou: výnosy, objem vydaných emisí, velikost emisí nebo jejich splatnost.

Důležitou informací je, že roční výnos z firemních dluhopisů pomalu klesá v souvislosti s klesající inflací. Zatímco v březnu se pohyboval na 8,3 %, v květnu byl už na 8,1 %. „Za uvedeným poklesem je třeba hledat očekávání celého dluhopisového trhu, že růst úrokových sazeb v současnosti skončil a koncem roku se budou naopak snižovat,“ uvádí ekonom Vladimír Pikora.

Z hlediska výše výnosů se téměř 46 % dluhopisových emisí nachází v rozmezí 8 až 10 %, 20 % dluhopisových emisí nabízí výnos nad 10 % a 25 % emisí mezi 5 a 8 %. V květnu byl také nezvykle vysoký objem vydaných emisí firemních dluhopisů, který se pohyboval na 11 miliardách. V předchozích měsících se pohyboval mezi 3 až 5 miliardami Kč.

Dalším zajímavým parametrem, který přináší růstovou tendenci, je délka splatnosti emisí. Zatímco v lednu byla na 3,6 roku, v květnu se zvedla na 4,2 roku. „Firmy investují do delších projektů, což ovšem nepovažuji z čistě výnosového pohledu za příliš rozumné, neboť lze očekávat, že za rok bude pro ně půjčování peněžních prostředků levnější,“ uzavírá v reportu Pikora. Všechny měsíční reporty naleznete na nově vytvořeném blogu přímo na Srovnávači dluhopisů.

V souvislosti s dluhopisy bychom vás rádi informovali, že naše dceřiná společnost CEE Real Estate vydala novou dluhopisovou emisi s ročním výnosem 10,14 %. Veškeré transakce, které společnost provádí jsou vždy zajištěné nemovitostí. Více informací o skupinových dluhopisech najdete na této stránce.

Mohlo by vás zajímat

prumysl pikora

Co nám dneska řekli z Českého statistického úřadu? Průmyslová produkce v říjnu 2023 vzrostla o 1,9 % oproti minulému roku. …

stavka skoly pikora

Máme za sebou stávku škol. Mnoho lidí za mnou chodí a ptá se, jak tomu mají rozumět. Připravil jsem proto …

pikora mzdy

Podle dnes zveřejněné statistiky vzrostla ve 3. čtvrtletí 2023 průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 %. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo …